Πως θα χρησιμοποιήσουμε την εκπαίδευση από απόσταση.

ΟΙ ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΤΑΞΕΙΣ
ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙ
ΣΤΟ e-class ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

α) Σύγχρονη τηλεκπαίδευση
    (Μαθήματα σε πραγματικό χρόνο)

Οδηγίες σύδεσης

1. Πατάτε στο link ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗ. Στον πίνακα που εμφανίζεται επιλέγετε και πατάτε πάνω στο Τμήμα σας και βλέπετε το πρόγραμμα του τμήματος σας.

2. Αφού δείτε στο πρόγραμμα με ποιόν καθηγητή έχετε μάθημα πατάτε στο link ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΤΑΞΕΙΣ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ και πατάτε πάνω στο κουμπί (πορτοκαλί) με το όνομα του αντίστοιχου καθηγητή.

3. Εμφανίζεται ένα πλαίσιο για να επιλέξετε πως θα συνδεθείτε (με την εφαρμογή webex meet η με τον browser(chrome, firefox,opera κ.λπ).Είναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσετε την εφαρμογή (θα πρέπει την πρώτη φορά να την "κατεβάσετε" και να την εγκαταστήσετε).Κατά την εγκατάσταση και το άνοιγμα της εφαρμογής θα πρέπει σε όλα τα στάδια να κάνετε αποδοχή (admit) σε όλα τα πλαίσια που εμφανίζονται.

4. Αφού τελειώσετε με την παραπάνω διαδικασία(η οποί γίνεται μόνο την 1η φορά)εμφανίζεται ένα πλαίσιο στο οποίο συμπληρώνετε το ονοματεπώνυμο σας (στα ελληνικά) και το email σας (χρησιμοποιήστε το email του σχολικού δικτύου-όλα τα email των μαθητών είναι στο πίνακα) και πατάτε next. Στη συνέχεια πατάτε next στα μπλε πλαίσια που εμφανίζονται και στο τέλος πατάτε το κουμπί join(πράσινο). Αν όλα έχουν πάει καλά "μπαίνετε" στην ψηφιακή τάξη και περιμένετε να σας αποδεχθεί ο καθηγητής.

5. Μετά την 1η σύνδεση θα πατάτε απλώς πάνω στο όνομα του καθηγητή που έχετε μάθημα και κατόπιν θα πατάτε join meeting

Μαθητικά emails
Γ ΔΙΟIΚΗΣΗΣ-ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ

β) Ασύγχρονη τηλεκπαίδευση

Οδηγίες σύδεσης

1. Στον πίνακα με τα τμήματα πατάτε το τμήμα στο οποίο ανήκετε.
  2. Βρίσκετε το όνομά σας και σημειώνετε τα στοιχεία του λογαριασμού σας (ονομα χρήστη, κωδικό και email).
  3. Ανοίγετε τη διεύθυνση eclass.sch.gr
  4. Πατάτε σύνδεση με λογαριασμό sch.gr (δεξιά στη μέση)
  5. Στη φόρμα που ανοίγει βάζετε το όνομα χρήστη και τον κωδικό και πατάτε σύνδεση.
  6. Μόλις συνδεθείτε μεταφέρεστε στη σελίδα με τα μαθήματα στα οποία είστε γραμμένοι.